Ljepota lažnog sjaja
Izložba
"Ljepota lažnog sjaja" - izložba krivotvorenih umjetnina iz zbirke Muzeja policije

Izložbom krivotvorenih umjetnina pod nazivom “Ljepota lažnog sjaja“ iz Kriminalističke zbirke Muzeja policije želi se upozoriti na beskrupuloznost crnog tržišta koje u utrci za zaradom ne preže od prijevara dobronamjernih i neupućenih kupaca.

free entrance
L4 — Multifunkcionalna dvorana 4
Više
Dubrovnik, A Scarred City
„Dubrovnik, A Scarred City: stradanje i obnova Dubrovnika 1991. – 2000.“

Izložba „Dubrovnik, A Scarred City: stradanje i obnova Dubrovnika 1991. – 2000.“ otvorena je 1. listopada 2019. godine, povodom obilježavanja 28. obljetnice početka napada na Dubrovnik.

20 kn
L2 — Multifunkcionalna dvorana 2
Više
Mirko Ilić - Trenutak pred katastrofu
Izložba
Mirko Ilić - Trenutak pred katastrofu: strip, ilustracija i dizajn

Izložbom ‘Mirko Ilić – Trenutak pred katastrofu: strip, ilustracija i dizajn’ kustosa Dejana Kršića i Marka Goluba, koja se otvara u Lazaretima 17. kolovoza 2019.

slobodan ulaz /free entrance
L4 — Multifunkcionalna dvorana 4
-
Više
Linđovi koncerti
Koncert
Linđov koncert

Od 25. kolovoza svakog utorka i petka u 21:30h možete uživati u koncertima Linđa u Lazaretima.

120 kn
L6 — Linđo
Više

Home

Alternativne biografije

Ignjat Đurđević

Ignjat Đurđević (Ignazio Giorgi) rodio se u Dubrovniku u bogatoj i uglednoj dubrovačkoj obitelji Giorgi, koja je primljena u plemstvo Dubrovačke Republike nakon velikog potresa 1667. godine.

Ignjat Đurđević (Ignazio Giorgi) rodio se u Dubrovniku u bogatoj i  uglednoj dubrovačkoj obitelji Giorgi, koja je primljena u plemstvo Dubrovačke Republike nakon velikog potresa 1667. godine. Obrazovao se u isusovačkoj gimnaziji, u kojoj je predavao i poznati leksikograf Ardelio Della Bella. Jedno je vrijeme kao službenik Dubrovačke Republike proveo na otoku Šipanu. Iznenada je napustio Dubrovnik i otišao u Italiju te je  stupio u isusovački red. Tri godine predavao je u isusovačkim kolegijima. Godine 1705. istupa iz reda, vraća se u Dubrovnik i prelazi  k benediktincima.

Nesuglasice s dubrovačkom vladom 1710. g. “otjerale” su ga ponovno u Italiju. Srce je ipak vuklo domu pa po novom povratku u rodni grad obnaša dužnost opata benediktinskog samostana na Mljetu. Umro je u samostanu sv. Jakova na Višnjici, gdje je i pokopan. Autor je vrijednog žanrovski i tematski raznolikog opusa, a najveći sačuvani dio Ignjatovog pjesničkog djela sastoji se od više stotina pjesama i nalazi se u rukopisnoj zbirci Pjesni razlike. Pisao je na hrvatskom i latinskom jeziku. Pjesnik je dubokih osjećaja u zbirci Ljuvene pjesni, a u komičnoj baroknoj poemi Suze Marunkove okrutno se podruguje Mljećanima i slobodnim izrazom opisuje žudnje smiješnog seljaka Marunka za lijepom i njemu nedostižnom Pavicom. Život sv. Benedikta (objavljen tek 1984. g.) smatra se najvrjednijim djelom hrvatske barokne proze. Na svom najbitnijem djelu, religioznoj poemi koja je tiskana 1728. g. – Uzdasi Mandalijene pokornice, radio je više od dvadeset godina.

Ovo po mnogima njegovo najljepše djelo od preko četiri tisuće osmeračkih stihova, tiskano je zajedno s ciklusom Pjesni razlike. Poemom o grješnici i obraćenici, svetici Magdaleni, nastavlja tradiciju započetu djelom najznačajnijeg hrvatskog baroknog pjesnika Ivana Gundulića (Suze sina razmetnoga). Njegovo djelo  Saltijer slovinski sadrži prijevode ili parafraze psalama kralja Davida (150 psalama). Osim književnošću, bavio se i poviješću, proučavao je književni rad svojih sugrađana te je jedan od prvih dubrovačkih biografa. U djelu Vitae et carmina skupio je i objavio životopise stotinjak uglednih dubrovačkih pisaca. Pripisuje mu se rukopis Fizikalno-matematička pitanja, koji se temelji na Aristotelovoj peripatetičkoj filozofiji, a za povijest astronomije značajni su njegovi rukopisi Kronografija O pravim i točnim gibanjima Sunca i Mjeseca. Godine 1730. Ignjat je u Veneciji objavio knjigu Sveti Pavao apostol brodolomac, gdje izlaže vrlo uvjerljive dokaze kako je sv. Pavao doživio brodolom na hrvatskom otoku Mljetu, a ne na Malti. Ovo Đurđevićevo djelo izazvalo je brojne polemike.